Bulut Yedekleme Nedir?

Bulut yedekleme veya hizmet olarak yedekleme (BaaS) olarak da bilinen çevrimiçi yedekleme hizmeti, bir sabit sürücünün dosyalarının, klasörlerinin veya tüm içeriğinin düzenli olarak bir servis sağlayıcısı tarafından uzaktan yedeklendiği kurum dışı veri depolama yöntemidir.

Bulut yedeklemenin amacı basittir; ister iş verileri ister kişisel veriler olsun, kullanıcı hatası, bilgisayar korsanlığı veya başka bir tür teknolojik felaketle ilgili kayıp riskinden korunmak.

Servis Olarak Yedekleme (BaaS) Neden Önemli?

Veri herhangi bir organizasyonun en önemli niteliğidir. Kritik verilerini yitiren şirketlerin% 60’ı, kaybın 6. ayında kapanıyor. Veriler, kullanıcı hatası, hackleme, senkronizasyon sorunları veya kötü amaçlı içeriden çalışanlar tarafından tehlikeye sokulabilir.

Küçük İşletmeler İçin

5-10 arası bilgisayarı olan küçük bir işletmeniz var. Bu bilgisayarlarda müşteri verileri, muhasebe / finans verileri gibi çok önemli veriler tutuluyor ve çalışanlarınız bilgisayarlarını evlerine veya başka yerlere götürüyorlar. Bu bilgisayarlara virüs bulaşması, bilgisayar korsanlığı veya çalınma gibi sebeplerle tüm verileriniz kaybedebilirsiniz. Eğer dosyalarınızı şirket içinde bir yere yedeklemiyorsanız çok zor durumlarda kalabilirsiniz. Bulut yedekleme ile, bilgisayarlarınız nerede olursa olsun, internet bağlantısının olduğu her yerden yedeklenebilir durumda olurlar. Kayıp veya kritpo virüsleri gibi sebeplere verileriniz kaybetseniz bile yedekleriniz bulutta her zaman durur.

Büyük İşletmeler İçin

Kendi lokasyonunuzda (On-prem) fiziksel ve sanal sunucularınız var. Kendi veri merkeziniz içinde yedeklerinizi alıyorsunuz ancak 3-2-1 kuralı gereği offsite (kurum dışı) yedek almak istiyorsunuz. 

  • Fiziksel sunucularınız için bir agent kurup size sağlayacağımız Serivce Provider bilgilerini girmeniz yeterli. Sonrasında tüm fiziksel sunucunuzun yedeği bulut ortamına alınır.
  • VMware ortamınız var ve mevcutta Veeam ile yedek alıyorsunuz. Sizin için oluşturulan kullanıcı bilgilerini Veeam konsoluna girip yedeklerinizi buluta almaya başlayabilirsiniz. Eğer Veeam lisansınız yoksa aylık kiralama modeli ile size Veeam lisansınız sağlayabiliyoruz.

Nasıl Çalışır?

Veeam Cloud Connect, bulut yedekleme havuzlarını doğrudan sizin Veeam yedekleme konsolunuza entegre eder:

  • Müşterilerimiz yalnızca “Hizmet Sağlayıcı Ekle”ye tıklayarak kendilerine sağladığımız kullanıcı bilgilerini girer.
  • Kendi Veeam konsollarında bulut havuzları görünür.

VPN’e veya ayrı bir konsola gerek yoktur. Bulut havuzları diğer yedekleme havuzları gibi işler. Tek farkları, birincil yedek veya veri merkezi kaybolduğunda bile çalışmaya devam etmeleridir.

Veeam Cloud Connect, Veeam yedeklerini kurum dışına almayı kolaylaştırır. Veeam Cloud Connect ile veri merkezimiz ve kendi lokasyonunuz arasındaki ağ trafiği sanallaştırılır. Güvenlik duvarı yapılandırmasını basitleştiren tek bir bağlantı noktası kullanarak ve VPN bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırarak veriyi SSL/TLS bağlantısı üzerinden güvenle aktarır.